Ak chcete, aby vám metrážny koberec, do ktorého ste sa rozhodli investovať, vydržal čo najdlhšie, mali by ste sa zamerať nielen na to, aký má vlas a farbu, ale aj na jeho rubovú časť. Rozhodujúce v tejto problematike je kritérium, kam budete koberec inštalovať.
Podkladové materiály:
AB mriežka (Action back)
Mriežka typu AB (Action Backing) alebo mriežka z jutového vlákna sa pri bytových kobercoch používa čoraz menej často, využitie ale nájde predovšetkým pri kobercoch do komerčných priestorov, ktoré sú viac namáhané. AB mriežka koberec spevňuje a posilňuje tak jeho odolnosť. Výhoda AB mriežky je, že má tendenciu koberec vyrovnávať tak, aby sa nevlnil alebo nekrabatel – koberec je tak prirodzene vyrovnaný. Naopak oproti filcu postráda vlastnosť tlmenia a tepelnej i hlukovej izolácie. AB mriežka tiež neprispieva k zmäkčeniu koberca, tak ako to robí napr. filc.
AB mriežka spevňuje a posilňuje odolnosť koberca
Filc
Koberce s filcom sú naopak súčasným trendom. Podlahu príjemne zmäkčia, odhluční aj tepelne izolujú. Filcové koberce sú veľmi príjemné, každý nášľap je takmer ako do machu. Filcová podložka je tiež ohybnejšia a mäkšia ako mriežka. S kobercom sa pri pokládke dobre pracuje a pokládka ide rýchlejšie od ruky, pretože filc je schopný pohltiť aj drobné nerovnosti v podklade. Vhodné sú preto do obývačiek a spální. Pretože sám o sebe tento podklad tak nedrží tvar koberca, odporúčame koberce s filcovým podkladom celoplošne lepiť alebo aspoň použiť viac pruhov obojstrannej pásky.
Filc má výbornú tepelnú a hlukovú izoláciu
Kombinácia filcu a mriežky (Fusion Back, Premium Back)
Rôzni výrobcovia sa snažia prísť s nevšednými riešeniami, a tak často vymýšľajú kombinácie podkladov, ktoré poskytujú výhody viacerých materiálov. Názvy takýchto riešení sa môžu líšiť, ale princípy bývajú podobné. Najčastejšie sa kombinuje filc s AB mriežkou. Takéto riešenie nájdete často pod názvom Fusion Back alebo Premium Back. Koberce s týmto podkladom majú pevnosť AB mriežky a izolačné vlastnosti filcu.
Pevnosť AB mriežky a izolačné vlastnosti filcu
Gél, guma (protišmykový)
Koberec môže mať zospodu aj gél, čiže gumu, ktorý ho spevňuje a zaistí dlhoročnú výdrž. Gélová vrstva má protišmykové vlastnosti, koberec dobre drží na mieste a eliminuje sa tak možnosť posúvania po podlahe. Aj preto sa s touto podložkou stretávame napr. u detských hracích kobercov.
Latex
Ďalším variantom sú aj koberce s latexom. Latex sa objavuje na čistiacich zónach a lacnejších záťažových kobercoch. Jeho hlavnou prednosťou je totiž nízka cena a dobrá odolnosť.
Gél (guma) alebo latex zaistí pevné usadenie na podlahe
Resine
Resine, alebo tiež resin, je syntetická živica často používaná ako podklad koberca vďaka svojej odolnosti, vodeodolnosti, stabilite a jednoduchej údržbe. Tento materiál je ideálny pre komerčné priestory aj domácnosti, pretože je schopný odolať intenzívnej prevádzke a vlhkosti, udržuje tvar koberca a je ľahko čistiteľný. Ide tiež o veľmi ekonomický typ podkladovej vrstvy.
Resine – odolný a vodeodolný živicový podklad
Granulát
U autokobercov sa často využíva granulátová podložka. Tento materiál je veľmi pevný, odolný a ponúka vynikajúcu ochranu proti mechanickému opotrebovaniu. Granulát tiež dobre odoláva vlhkosti a nečistotám, čo je ideálne na použitie v automobilovom prostredí, kde je koberec často vystavený ťažkým podmienkam.
Granulát – pevná a odolná ochrana proti opotrebovaniu
Bitúmen
Bitúmen je materiál používaný u kobercových štvorcov, ktoré sú určené pre veľmi zaťažované komerčné priestory. Bitúmenová podložka zaisťuje pevnosť a stabilitu, čo je dôležité pre správnu funkciu a dlhú životnosť kobercových štvorcov. Navyše poskytuje dobrú zvukovú a tepelnú izoláciu.
Bitúmen - stabilný a izolačný podklad
Čo teda zvoliť?
Zrejme už je vám to jasné a kľúč je vlastne jednoduchý : Pre bytové koberce voľte podložku z filcu, prípadne z jutovej mriežky. Koberec do detskej izbičky vyberte na filcu alebo s gélovou penou. Uzáťažových kobercov záťažovú gumu, latex, AB mriežku alebo granulát. Ak máte špecifické požiadavky, napr. pre automobil alebokomerčné priestory, zvážte granulát alebo bitúmen.
A aký podklad bude vhodný práve pre vás?