Koberec má v interiéri svoju veľkú úlohu: dokáže vhodne doplniť vybavenie miestnosti, stane sa nosným dekoratívnym prvkom, vymedzí priestor na zábavu a vnesie do priestoru rovnováhu. Nákup dokonalého koberca ale môže byť výzva. Ako vybrať ten pravý? Ako zvoliť správnu veľkosť, materiál, štýl a prevedenie? Existuje mnoho faktorov, ktoré treba vziať do úvahy. A zdanlivo nekonečný rozsah možností tento proces nijako neuľahčuje.
Preskúmajte nášho sprievodcu a nájdite ten najlepší koberec pre vaše vnútorné alebo vonkajšie priestory.
Máte radšej video? Marek vás výberom koberca prevedie.
Aké aspekty je potrebné zvážiť pred nákupom koberca
VEĽKOSŤ A TVAR KOBERCE
Výber správnej veľkosti a tvaru je prvým dôležitým bodom. Pre harmóniu priestoru sú proporcie jednotlivého vybavenia rozhodujúce. Príliš malý koberec môže spôsobiť, že sa priestor opticky zmenší, zatiaľ čo opačný výber, teda príliš veľký koberec, nabúra vyváženosť miestnosti.
Väčšina výrobcov používa štandardné rozmery kobercov. Pokiaľ máte špecifický rozmer, ktorý im nezodpovedá, je možné koberec vyrobiť na mieru aj z metrážneho koberca vrátane obvodového obšitia.
Najjednoduchším spôsobom, akosi predstaviť reálnu veľkosť koberca v miestnosti, je vyznačiť si jeho veľkosť na podlahe pomocou papierovej pásky. Vďaka tomu zistíte, či koberec nebude niekde vadiť pri prechode alebo či sa nebude dotýkať nábytku.
Alternatívne môžete použiť náš on-line plánovač podláh, kam môžete ľahko nahrať fotografiu vášho interiéru.
Najklasickejším tvarom koberca je obdĺžnik. Štvorcové koberce je možné využiť tam, kde opisujeme zhodný štvorcový tvar, napríklad pri štvorcovom jedálenskom stole alebo sedacej súprave do pravidelného tvaru L či U.
Okrúhle koberce môžu vhodne vyvážiť veľké množstvo hrán v interiéri, veľmi dobre sa dopĺňajú napríklad s okrúhlymi konferenčnými stolíkmi.
Ako zvoliť správnu veľkosť koberca?
Pozrite sa na pár ukážok, ako môže byť koberec umiestnený v obývačke a ako umiestniť koberec k sedačke. Viac tipov nájdete v našom článku Ako zvoliť správnu veľkosť kusového koberca .1. Koberec je umiestnený pod celou sedacou zónou
2. Koberec je umiestnený pod prednými nohami sedačky a kresiel
3. Koberec je umiestnený iba okolo konferenčného stolíka, veľkosť koberca by mala byť vždy väčšia ako samotný konferenčný stolík
4. Okrúhly koberec umiestnite tak, aby vyplnil priestor medzi sedačkou a prípadnými kreslami, nemal by presahovať von zo sedacej zóny
ŠTÝL, MATERIÁL A FAREBNOSŤ
Existuje zdanlivo nekonečne možnosťou štýlu kobercov. Dizajn a farebnosť idú často ruka v ruke s materiálom. Zatiaľ čo tradičnými kobercami v orientálnom vzore sa zariaďujú klasické až rustikálne interiéry, moderným škandinávskym priestorom pristanú geometrické vzory a dlhší vlas a boho štýlu naopak prírodné materiály a strapce.
V rámci jednej domácnosti môžete skombinovať aj viac druhov kobercov, a to ako farebne tak aj materiálovo. Horúcim trendom je aj vrstvenie kobercov či využitie rôznych tvarov v jednej miestnosti.
Každý domov je individuálny. Pokiaľ si nie ste istí, ako vybraný koberec bude ladiť s vybavením či štýlom miestnosti, vyskúšajte našu jednoduchú aplikáciu na vizualizáciu koberca. Stačí vložiť fotku priestoru a hneď vidíte výsledok. Môžete tiež osloviť našu interiérovú dizajnérku , s ktorou výber osobne skonzultujete.
Materiály, z ktorých sú koberce vyrobené, môžeme zhrnúť do troch základných kategórií.
1. Prírodný vlas: vlna, bavlna, hodváb, juta, sisal
Plusy: odolný a trvanlivý materiál, konkrétne vlnené koberce sú úžasnými tepelnými izolantmi.
Mínusy: vyššia obstarávacia cena, nutnosť profesionálneho čistenia, farbené hodvábne koberce sú veľmi náchylné na prípadné znečistenie.
2. Syntetický vlas: akryl, polyester, polypropylén
Plusy: cenovo dostupný, ľahko sa čistí, veľmi odolný voči škvrnám.
Mínusy: ľahšie sa kontaminuje plesňami a baktériami z opakovaného znečistenia alebo nehôd domácich maznáčikov či detí, môže vyžadovať výmenu skôr ako koberce z vlny alebo prírodných vlákien.
3. Umelý hodváb: viskóza, hodváb z bambusových alebo banánových vlákien
Plusy: cenovo dostupné; výrazné vzory môžu skryť prípadné nečistoty.
Mínusy: viskóza je ako savá huba – nielenže priťahuje vlhkosť a olej, ale aj obyčajná voda môže zničiť vlákna.
ŠTRUKTÚRA VLASU KOBERCA
Okrem materiálu je pre vzhľad koberca rozhodujúca aj technika výroby koberca, teda štruktúra jeho vlasu. Medzi základné konštrukcie materiálu patrí slučkový a strihaný vlas.
Ručne viazané koberce
Táto pôvodná výrobná metóda je najmä pri drahších kobercoch využívaná dodnes. Ručne viazané koberce vznikajú technikou vväzovania uzlov z vlnených a zriedkavejšie aj hodvábnych nití. Táto technika umožňuje vytvárať pestrofarebné vzory, jedná sa o luxusné koberce.
Strojne viazané koberce
Pomocou automatických strojov je napodobňovaná metóda ručného viazania kobercov. Výhodou tejto metódy je predovšetkým rýchlosť. Vďaka tomu sú strojne viazané koberce cenovodostupnejšie.
Jednoduché tkané koberce
Tkané koberce už nie sú také bežné ako pred pár desaťročiami. Pokiaľ na ne narazíte, pôjde pravdepodobne o behúne. Častejším vykonaným sú takzvané bukláky (buclé/buclé). Jedná sa o koberce bez klasického vlasu as nízkou slučkou. Vyrobené sú obvykle z jutového, sisalového alebo kokosového vlákna.
Všívané koberce
Najrozšírenejším typom koberca je všívaný, ktorý sa vyrába strojovým všívaním priadze do podkladovej tkaniny. Hlavnou prednosťou týchto kobercov je ich pevnosť a jemnosť. Všívané koberce sa ďalej delia na slučkové koberce a strihané koberce.
Vpichované koberce
Jedná sa o koberce s najvýhodnejšou cenou, ktoré sa vyrábajú z recyklovaných materiálov, rovnakou technológiou ako všívané koberce. Oproti všívaným kobercom však majú nižšiu kvalitu. Vďaka nízkej cene sa často používajú ako záťažové koberce v komerčných priestoroch.
ĎALŠIE TIPY PRE DOKONALÝ VZHĽAD A FUNKCIU KOBERCA
Pokiaľ ste si práve vybrali dokonalý koberec pre váš domov, podporte jeho životnosť a správnu funkčnosť impregnáciou či vhodnou podložkou.
Impregnácia
Táto povrchová úprava ošetrí koberec a poskytne mu ochranu pred najbežnejšími fľakmi, či už je to vyliaty čaj, nehoda domáceho maznáčika alebo škvrna od obľúbenej dobroty. Nano impregnácia vydrží na koberci (podľa záťaže) zhruba 2 až 3 roky, prípadne 5 vypraní. Impregnáciu si môžete naniesť jednoducho sami, alebo si ju u nás objednať rovno s vybraným kobercom.
Protišmyková úprava
Gumové podložky sú minulosťou. Vďaka tomuto latexovému náteru s veľmi jednoduchou aplikáciou váš koberec nikdy neskĺzne. Ide o jemnú vrstvu, ktorá nijako nepoškodí podlahu, rýchlo uschne a odolá mechanickému poškodeniu.
Čistenie kobercov
Vyvinuli sme najefektívnejší prostriedok, ktorým jednoducho vyriešite všetky nečistoty. Stačí nastriekať na škvrnu, nechať pár minút pôsobiť a zotrieť. Čistič je navyše vhodný aj na ostatné typy textilných povrchov, napríklad čalúnenie v domácnosti aj v aute, topánky a ďalšie.
Pokiaľ sa do čistenia nechcete púšťať sami, môžete to nechať na našich profesionálov. Kusové koberce vyčistíme s dopravou zadarmo, o metrážne sa postaráme u vás doma. Spočítajte si cenu čistenia na pár kliknutí.