❕❕❕ Na Black Friday padajú ceny až o 70 %!

Stručný návod, ako položiť laminátovú podlahu

 Aktualizované:

Vzhľad, odolnosť a príjemná cena. To sú tri základné dôvody, prečo si domov zaobstarať laminátovú podlahu . Pokiaľ ste navyše len trochu zruční, lamino si položíte sami a ušetríte ešte viac. Tu je návod.

Než začnete:

Stála teplota

Majte na pamäti, že lamínu je potrebné zaistiť správnu klímu. Teplota by sa mala pohybovať medzi 18 až 22 °C a relatívnu vlhkosť vzduchu, ktorú zistíte pomocou obyčajného vlhkomeru, medzi 50-60 %. V týchto podmienkach sa vyhnete tvorbe škár medzi lamelami a vŕzganiu podlahy.

Ustálenie lamina v miestnosti

Aspoň 48 hodín vopred uskladnite balíky s krytinou v podobných podmienkach, aké panujú na mieste, kde budete podlahu pokladať. Lamino sa vďaka tomu aklimatizuje na potrebnú teplotu a vlhkosť a vyhnete sa prípadným deformáciám.

Pokládka laminátovej podlahy

Postup pokládky laminátovej podlahy

Podklad

Odstráňte starú podlahovú krytinu a podlahu dôkladne vyčistite, prípadné hrbolčeky obrúste. Na vyrovnanie použite nivelačnú stierku alebo iný vhodný materiál. Podklad musí byť pre položenie krytiny absolútne rovný, čistý a suchý. Zvyškovú vlhkosť podkladu zmerajte dotykovým vlhkomerom, alebo lepšie CMS prístrojom (karbidový princíp). Hodnota nesmie prekročiť 2 %, pretože položenie na vlhký podklad spôsobí, že sa podlaha vyduje.

Podložka

Podlaminátovou krytinu patrí podložka, ktorá izoluje, chráni lamino proti vlhkosti a tlmí kročajový hluk. Pri výbere podložky sa riaďte odporúčaním výrobcu. Pokiaľ vami vybraná krytina podložku už obsahuje, budete potrebovať iba parotesnú zábranu.

Rozvrhnutie podlahy v miestnosti

Vopred si premyslite, v akom vzore budete podlahu pokladať a panely si podľa toho roztrieďte. Ideálne je pokladať dielce rovnobežne s najdlhšou stranou miestnosti. Takéto usporiadanie zvyšuje stálosť podlahy a zväčšuje priestor.

Dilatačné škáry

Medzi podlahou a stenami počítajte s medzerou minimálne 10 až 15 mm. Tento priestor je nevyhnutný na zmršťovanie a rozpínanie krytiny v rôznych klimatických podmienkach. Dilatačná škára nesmie byť vyplnená ani použitá napríklad na vedenie káblov.

Pokládka laminátovej podlahy

Začíname pokladať

Prvý dielec položte k stene. Strana, na ktorej je pero, smeruje do miestnosti. Perá na druhej strane odrežte. Odstup od steny zachováte pomocou rozperky alebo dištančných klinov.

Prvý rad

K prvému položenému dielu pridajte ďalšie, naklopte a zacvaknite do zámku predchádzajúceho panelu. Postupujte až na koniec radu. Posledný dielec v rade zrežte, aby pasoval do zostávajúceho priestoru. Myslite na zachovanie dilatačnej škáry.

Druhý rad

Odrezaným kusom dielca z prvého radu začnite rad druhý. Vďaka tomu bude druhý rad posunutý a dielce nebudú začínať v oboch radoch na rovnakom mieste. Posunutie minimálne o tretinu dielca oproti predchádzajúcemu radu je dôležité, aby podlaha pekne vyzerala. Pokračujte v predchádzajúcom postupe: dielec vždy zasuňte na pero dielca pri stene, naklopte a zacvaknite zámky. Rovnakým spôsobom pridávajte ďalšie dielce a postupujte až na koniec radu.

Pokračovanie v pokládke

Každý nový rad pripevnite pomocou zámkov do predchádzajúcich položených radov. Pokiaľ máte dlhú miestnosť, môže sa vám hodiť pomocník, ktorý vám pomôže položené panely udržať v potrebnej polohe.

Pokládka laminátovej podlahy

Prekážky

Pokiaľ potrebujete podlahu prispôsobiť trubkám prípadne tvaru stien, zrežte dielce podľa potreby. Dobre všetko zmerajte, otvory vytvorte dostatočne veľké a vždy myslite na zachovanie dilatačnej medzery.

Posledný rad

Posledný rad zrežte podľa zostávajúceho miesta. Možno budete panely musieť aj zúžiť, aby do priestoru dobre pasovali. Opäť platí pravidlo o zachovaní dilatačnej škáry.

Finálne úpravy

Po položení posledného dielca starostlivo odstráňte rozperky a dištančné kliny a inštalujte podlahové lišty . Zakryjú dilatačnú škáru a finálne doladia vzhľad podlahy.

Pokládka laminátovej podlahy


Profíci všetko vyriešia za vás

Pokiaľ si nie ste istí, že by podlaha vo vašom podaní vyzerala presne podľa predstavalebo na majstrovanie jednoducho nemáte čas, objednajte si profesionálnych podlahárov. Budete mať istotu, že nová podlaha bude vyzerať na jedničku.

Pozrite sa na koľko by vyšla profesionálna pokládka

Súvisiace články z kategorie Aladinov radca

Podkladové vrstvy kusových kobercov: Ako si vybrať správne (a pritom sa nestratiť v záplave možností)

Podkladové vrstvy kusových kobercov: Ako si vybrať správne (a pritom sa nestratiť v záplave možností)

 

Vyberáte koberec, ale tápete v záplave možnosťou podkladových vrstiev? Tento článok vám prehľadne vysvetlí, aký podklad zvoliť pre lepšiu stabilitu, mäkkosť alebo protišmykovosť, aby koberec dokonale sedel vašim potrebám. Či už preferujete ekologický variant, alebo niečo, čo zostane pevne na mieste, dozviete sa, ako vybrať podklad, ktorý predĺži životnosť koberca a zvýši jeho pohodlie.
Čítať viac
Rohožky - čo to je a aké u nás nájdete

Rohožky - čo to je a aké u nás nájdete

 

Viete, že rohožka vás nielen víta pri vchode, ale taktiež zvyšuje bezpečnosť a čistotu domova? Existujú rôzne typy, ako napríklad kokosové, polypropylénové alebo gumové, pričom každý materiál má svoje výhody podľa umiestnenia a účelu. Navyše si dnes môžete zaobstarať rohožku na mieru, ktorá dokonale odráža váš štýl a osobnosť – ktorá by vás oslovila najviac?
Čítať viac
Ako vybrať lino čiže PVC

Ako vybrať lino čiže PVC

 

PVC podlaha je skvelá voľba, ak hľadáte niečo odolné, ľahko udržiavateľné a cenovo dostupné – navyše ponúka širokú škálu dizajnov od dreva po betón! Hodí sa do domácností s deťmi a miláčikmi, ale aj do kancelárií alebo obchodov, kde potrebujete podlahu, ktorá niečo vydrží. Či už chcete útulno v obývačke alebo industriálny štýl do kancelárie, v článku nájdete tipy, ako vybrať správny typ, záťažovú triedu aj ideálny dekor, ktorý vašu podlahu rozžia
Čítať viac