🎄 Vianočný výpredaj a zľavy až 50 %.

Podklad pod koberec - nie je podklad ako podklad alebo na čo si dať pri koberci pozor

Tak ako je nespočetné množstvo druhov kobercov, rovnako tak existuje aj rozmanitá škála podkladových vložiek. A ak chcete, aby sa kobercu vo vašej domácnosti páčilo, musíte mu jeho pelech dobre pripraviť. Ako na to? Požiadali sme o radu najskúsenejšieho odborníka – až z ďalekého Orientu k nám zavítal Aladin, kráľ kobercov.

Existuje nepreberné množstvo kobercov samotných, či už ich delíme podľa materiálu, typu vlasu, jeho dĺžky alebo štruktúry. Rovnako rozmanitý je výber medzi podkladovými podložkami, ktoré môžu koberci vylepšiť jeho úžitkové vlastnosti, ale aj predĺžiť životnosť. Vďaka nim môžu byť priestory domu či bytu príjemnejšie na došľap a lepšie zvukovo izolované k spokojnosti susedov.

Príprava je vždy dôležitá

Aladinova prvá rada nás nabáda, aby sme ešte pred samotnou inštaláciou porozmýšľali, či nie je potrebné nejako pomôcť samotnej podlahe. Pre šťastné a dlhé spolužitie s vašim kobercom budete potrebovať, aby sa mu u vás doma páčilo - pripravte mu teda rovný, hladký a čistý podklad, kde sa spokojne uvelebí a nebude sa chcieť z miesta ani pohnúť. Nechajte ho, rovnako tak aj podkladový materiál, najmenej 24 hodín aklimatizovať a narovnať, predídete tak možnému zvlneniu a nepríjemnostiam. Potom už nezostáva nič iné, než sa vrhnúť do práce.

Univerzálne riešenie vám nedáme

Nie každá podkladová podložka sa hodí všeobecne pod všetky typy kobercov, a preto sa pri výbere zamerajte na riešenie, ktoré padne vám a vašej domácnosti. Základný rozdiel je v použitých materiáloch - na trhu môžeme nájsť ako syntetické tkaniny, tak základové peny, pričom obe majú svoj účel a nie sú vhodné univerzálne do všetkých priestorov. Jedným z najbežnejšie používaných materiálov je však syntetická juta, našli by ste ju snáď v každom interiéri, a to predovšetkým vďaka jej jednoduchej aplikácii. Koberec s týmto podkladom, tzv. Action Back, je možné inštalovať technikounaťahovanie, čo v praxi znamená, že ho klasicky položíte a nemusíte riešiť žiadne prídavné lepenie ani uchytenie k podlahovému základu. Často používaná je aj tkanina pripomínajúca fleece, jedná sa o hutný pletený materiál z textilných vlákien, ktorý perfektne izoluje hluk aj teplo a zvyšuje odolnosť koberca proti opotrebovaniu.

Stávka na syntetické materiály

Pokiaľ zvolíte koberec s podkladovou penou, určite nešliapnete vedľa. Prídavná vrstva, tzv. Foam back , je tvorená syntetickou penou, ktorá skvalitní a spríjemní chôdzu po koberci u vás doma a vy sa tak budete pri každom kroku cítiť ako v bavlnke. Niet divu, že si Aladin koberce s penovou bázou vyberá na tie najnáročnejšie cesty. Navyše byt s týmto typom podkladu je prirodzene lepšie odhlučnený, zateplený a nevyžaduje obstaranie žiadneho dodatočného vybavenia. Špeciálnym typom kobercového základu je gél foam, teda gélová pena vyrobená z elastického materiálu s vynikajúcimi vlastnosťami. Je vodeodolná, protišmyková, a preto sa hodí na použitie na behúňoch či menších predložkách umiestnených v priestore.

Všetky výhody v jednom

Aladin má v skladových útrobách aj pár pikantných vychytávok a jednou z nich je podkladová vrstva Fusion Back. Vzniká tavením fleecovej vrstvy spolu s polypropylénovým podkladom a je tak ideálnym spojením oboch materiálov. Vyvážene kombinuje pevnosť a stabilitu s perfektnou izolačnou funkciou a príjemným povrchom. Koberec sa vďaka tejto vrstve veľmi ľahko inštaluje a nevyžaduje žiadnu špeciálnu zručnosť - zvládne to teda úplne každý. Pokiaľ vám nie je ľahostajný osud našej planéty a aj pri inštalácii podlahových krytín myslíte na prírodu, skúste ekologickú variantu Recytex Plus Feltbac zo 100% recyklovaných vlákien. Mäkká plstená tkanina s prvotriednymi vlastnosťami poskytne úľavu pri chôdzi u vás doma, nielen nohám, ale aj duši.

Témy tohto článku:
-
Podložka pod koberec