🎁 Predvianočný výpredaj sa zľavou až 50 %! Doručíme do Vianoc!

Kompletný návod, ako položiť vinylovú podlahu

 Aktualizované:





V tomto článku si oznámime všetky dôležité veci týkajúce sa pokládky vinylovej podlahy tak, aby ste sa do toho mohli bez obáv pustiť sami. Hneď na úvod by sme podotkli, že pokládka vinylovej podlahy svojpomocne nie je zložitá, avšak je pomerne značný rozdiel v náročnosti pri pokládke lepenej, kľukovej a samolepiacej podlahy. Pokládka kľukovej (čiže zámkovej/click) a samolepiacej podlahy je o poznanie jednoduchšia ako pokládka lepenej vinylovej podlahy, do ktorej by sme radili sa pustiť iba skúsenejším domácim majstrom.

Čo musí byť hotové pred pokládkou?

Dôležité je, čo pod vinylovú podlahu pripravíme. Či už budeme pokladať lepený alebo kľukový vinyl, povrch musí byť absolútne rovný, súdržný a čistý. Nikdy neklaďte vinyl na PVC podlahu ani na koberec. Tieto materiály sa môžu zvlniť, a to by vám mohlo na podlahe napáchať nepekné škody. Jediná krytina, na ktorú je možné vinyl priamo položiť, je vyrovnaná dlažba. Inak je nutné vinyl položiť buď na novú podlahu alebo je potrebné miestnosť vystierkovať (ideálna je stierka so skleným vláknom). Pred pokládkou sa tiež uistite, že je podlahadokonale suchá. Nie je možné pokladať na vlhký alebo mokrý podklad.

Všeobecné princípy pokladania - dôležité čítať pred pokládkou

Montáž vinylovej podlahy sa riadi pár jednoduchými pravidlami. Pri pokládke vinylu nikdy nepokladáme podlahu až k stene, ale necháme medzeru na tzv. dilatačné spoje medzi podlahou a stenou. Ide o medzeru o veľkosti 5 až 10 mm od steny a od všetkých pevných vecí v priestore, napr. stĺpov apod. Pýtate sa prečo? V dôsledku zmien teplôt a vlhkosti v miestnosti sa môže vinylová podlaha mierne roztiahnuť alebo zmenšiť (skôr v jednotkách mm). Pokiaľ by ale bola natlačená až k stene, nemala by sa kam roztiahnuť a začala by sa vlniť.

Vinyl by mal byť zložený minimálne 2 dni v daných miestnostiach pokládky, aby sa aklimatizoval na rovnakú teplotu a podmienky aké má podklad, na ktorý sa bude pokladať.

Pokiaľ pokladáte v miestnosti s podlahovým vykurovaním, kúrenie v ideálnom prípade vypnite alebo ho znížte na minimálnu vykurovanú teplotu.

Pokládka vinylu návod

Umiestňovanie vinylových dielcov

Vinylové dielce pokladáme v radoch tak, aby škáry (medzery medzi dielcami) neboli v každom rade na rovnakom mieste, ale musia byť od seba minimálne 10-15 cm vzdialené.

Vinylové dielce

Pokládkakľukového vinylu (jednoduchšie)

Má váš vinyl integrovanú podložku?

Ak áno, je to jednoduchšie a môžete preskočiť k odstavci " Pokládka vinylu click ". Túto informáciu by mal vždy uvádzať výrobca u zakúpeného vinylu.

Inštalácia podložky pod vinylové dielce

Kľukový vinyl, ktorý nemá integrovanú podložku, určite nie je možné položiť bez vinylovej podložky – bolo by tu vysoké riziko, že podlaha správne nepriľne. Zároveň všetky reklamácie tu budú zamietnuté, pretože nebol dodržaný správny postup.

Na podklad sa položí podložka hrúbky 1 – 2 mm. Použite podložku odporúčanú predajcom priamo ku konkrétnemu vinylu. Ako podložku pod vinyl nie je možné použiť Mirelon, ktorý je určený pre iné typy podláh – opäť by došlo k strate záruky a nebola by tu dobrá priľnavosť.

Podložka pod vinyl sa pokladá na voľno (nelepí sa ani k podlahe ani k vinylu). V spojoch sa neprekrýva, iba doráža k sebe a napr. papierovou páskou sa zlepí, aby medzi jednotlivými pruhmi podložky nevznikli škáry a podložka bola súvislá po celej ploche podlahy.

Pokládka vinylu návod

Pokládka vinylu click

Prvý rad vinylových lamiel odporúčame porovnať po dĺžke miestnosti do milimetra, aby sa nám neukázali škáry. Poslednú lamelu v tejto rade je potrebné zarovnať k stene, a teda s najväčšou pravdepodobnosťou skrátiť. zlomiť v narezanej časti.

Pokládka vinylovej podlahy click do zámkov sa robí po jednotlivých pruhoch, aby zámky do seba súvisle zacvakli. Takto opakujeme stále dookola, kým nemáme položenú požadovanú plochu.

Od steny je nutné udržať tzv. dilatáciu alebo medzeru 5 - 10 mm pre prípady, kedy by sa nám podlaha v dôsledku zmien teplôt alebo vlhkosti v miestnosti roztiahla.

Pokládka vinylovej podlahy návod

Pokládka lepeného vinylu (náročnejšie)

Príprava podkladu

Na rozdiel od kľukového vinylu musí byť pre pokládku lepeného vinylu podklad dokonale rovný a vyhladený. Podklad by mal byť vystierkovaný a musí sa zbrúsiť, aby sa zbavil vrchnej nesúdržnej časti a zároveň rôznych malých nezrovnalostí.

Pokládka vinylu a lepenie vinylovej podlahy

Ako lepidlo použijeme špeciálne lepidlo na vinyl odporúčané výrobcom vinylu, prípadne môžeme použiť univerzálne lepidlo na vinyl. Lepidlo nanesieme na podklad a necháme zvetrať (v závislosti od typu lepidla - viď návod na obale lepidla). Lepidlo nanášame rovnomerne iba na podklad (nie na vinylové dielce) napr. stierkou. Stierka je nástroj, ktorý má tenkú a rovnú plochu (niečo ako veľká špachtľa), ktorú namočíme do lepidla a následne lepidlo roztierame po podlahe.

Lepidlo pod vinylovú podlahu

Jednotlivé dielce vinylu potom lepíme na podlahu s nanesenou vrstvou lepidla. Prvý rad je opäť nutné porovnať do milimetra, aby sa nám škáry neprejavili v nasledujúcich radoch pokládky. Poslednú lamelu v tomto rade je potrebné zarovnať k stene, a teda s najväčšou pravdepodobnosťou skrátiť. To urobíme tak, že zvrchu (= z pohľadovej časti) narežeme nožom a potom ju zlomíme. Lamela by sa mala krásne prelomiť v narezanej časti.

Takto postupujeme stále dookola, kým nedosiahneme požadovanú položenú plochu.

Od steny je nutné udržať tzv. dilatáciu alebo medzeru 5 - 10 mm pre prípady, kedy by sa nám podlaha v dôsledku zmien teplôt alebo vlhkosti v miestnosti roztiahla.

Pokládka epeného vinylu

Pokládka samolepiaceho vinylu

Príprava podkladu

Najprv dôkladne pripravte podklad. Musí byť čistý, suchý a odmastený. Povrch zameťte alebo vysajte, aby na ňom nezostali nečistoty. Potom použite odmasťovač a čistú handričku, povrch utrite a nechajte dokonale vyschnúť.

Meranie a príprava lamiel

Zmerajte plochu, na ktorú vinyl inštalujete, pomocou meracieho pásma. Pokiaľ je potrebné, upravte veľkosť vinylových lamiel nožom alebo rezačkou tak, aby presne sedeli.

Inštalácia vinylu

Začnite od rohu. Strhnite časť ochrannej fólie z jednej lamely, umiestnite ju na správne miesto a jemne pritlačte. Postupne odstraňujte zvyšok fólie, pritom vinyl starostlivo pritláčajte, aby nevznikali vzduchové bubliny. Na záver povrch vyhlaďte handričkou alebo valčekom.

Podrobnejšie informácie a návod na inštaláciu samolepiaceho vinylu nájdete v našom praktickom sprievodcovi.

Pokládka samolepiaceho vinylu

Lištovanie

Obvodové lišty lepíme vždy len k zvislým stenám, nie k podlahe.

Inštalácia líšt je veľmi jednoduchá. Najprv skontrolujte, že je stena nad podlahou očistená. Následne máme 2 spôsoby, ako lištu nainštalovať:

  • Nalepiť

    Odporúčaný a jednoduchší spôsob na inštaláciu, potreba rovnej steny.
  • Privŕtať

    Náročnejší spôsob, spoľahlivejší, používa sa viac pri nerovných stenách.

Lepenie

Lišty sa lepia zo zadnej strany k stene lepidlom - môžete použiť napr. obľúbené lepidlo Mamut. Jedno balenie tohto lepidla by vám bezpečne malo vystačiť na cca 20 metrov líšt.

  1. Na zadnú stranu lišty nanesieme kúsky lepidla cca 10-20 cm od seba (v závislosti od nerovnosti steny).
  2. Lištu tlačíme smerom k stene a zároveň dole k podlahe.
  3. Lištu odporúčame zafixovať nastreleným tenučkým klincom, aby sa nehýbala do doby, kedy lepidlo zaschne. Pokiaľ túto možnosť nemáte, tak lištu držte pevne pritlačenú, pokiaľ lepidlo nezaschne.
Lepenie líšt

Privŕtanie

  1. Z lišty vyberiete prúžok, ktorý zakrýva kanálik na vedenie kábla.
  2. Lištu priložíte k stene a zadnú stranu kanálika na lište privŕtate k stene. Odporúčaný rozostup skrutiek od seba je cca 20 cm
  3. Vložíte späť krytku kanálika na vedenie káblov.

Skrátenie líšt

V niektorých úsekoch budete potrebovať lištu skrátiť a odrezať. Ako rezať vinylovú lištu vám tu jednoducho vysvetlíme. Na rezanie vám postačí pílka s jemnými zubami (ideálne napr. na železo). Režeme zvisle a rovno od zhora nadol. Pokiaľ nemáte pílku, mohol by to zvládnuť aj ostrý nôž, ale to príliš neodporúčame - je to viac práce a nôž sa pravdepodobne otupí.

Spájanie líšt

Spájanie líšt je veľmi jednoduché - 2 lišty v rovine k sebe spojíte spojkou. Pokiaľ sa vám 2 lišty stretávajú v rohu miestnosti, použite kút. Ak chcete spojiť 2 lišty vo vonkajšom výčnelku miestnosti, použite roh. V prípade, že chcete lištu ukončiť, použite ľavú alebo pravú koncovku. Tieto komponenty si môžete objednať spoločne s lištou.

Spájanie líšt

Vedenie kábla

Vnútri lišty sa nachádza kanálik, ktorým môžete vykonať akýkoľvek kábel. Kanálik má rozmer cca 2x1 cm a postačí tak bezpečne na vedenie väčšiny káblov.

Vedenie kábla v lište
Pozrite sa na všetky vinylové podlahy

Súvisiace články z kategorie Aladinov radca

Podkladové vrstvy kusových kobercov: Ako si vybrať správne (a pritom sa nestratiť v záplave možností)

Podkladové vrstvy kusových kobercov: Ako si vybrať správne (a pritom sa nestratiť v záplave možností)

 

Vyberáte koberec, ale tápete v záplave možnosťou podkladových vrstiev? Tento článok vám prehľadne vysvetlí, aký podklad zvoliť pre lepšiu stabilitu, mäkkosť alebo protišmykovosť, aby koberec dokonale sedel vašim potrebám. Či už preferujete ekologický variant, alebo niečo, čo zostane pevne na mieste, dozviete sa, ako vybrať podklad, ktorý predĺži životnosť koberca a zvýši jeho pohodlie.
Čítať viac
Rohožky - čo to je a aké u nás nájdete

Rohožky - čo to je a aké u nás nájdete

 

Viete, že rohožka vás nielen víta pri vchode, ale taktiež zvyšuje bezpečnosť a čistotu domova? Existujú rôzne typy, ako napríklad kokosové, polypropylénové alebo gumové, pričom každý materiál má svoje výhody podľa umiestnenia a účelu. Navyše si dnes môžete zaobstarať rohožku na mieru, ktorá dokonale odráža váš štýl a osobnosť – ktorá by vás oslovila najviac?
Čítať viac
Ako vybrať lino čiže PVC

Ako vybrať lino čiže PVC

 

PVC podlaha je skvelá voľba, ak hľadáte niečo odolné, ľahko udržiavateľné a cenovo dostupné – navyše ponúka širokú škálu dizajnov od dreva po betón! Hodí sa do domácností s deťmi a miláčikmi, ale aj do kancelárií alebo obchodov, kde potrebujete podlahu, ktorá niečo vydrží. Či už chcete útulno v obývačke alebo industriálny štýl do kancelárie, v článku nájdete tipy, ako vybrať správny typ, záťažovú triedu aj ideálny dekor, ktorý vašu podlahu rozžia
Čítať viac